نمادها بخشی از هویت و فرهنگ هر جامعه و گسترش‌دهنده اندیشه‌ و آرمان هر ملتی هستند.

مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی طی چند ماه گذشته، جشنواره‌ای با عنوان «هنر رضوان» را به منظور آشنایی بیشتر هنرمندان با نقوش و نمادهای موجود در تزیینات حرم مطهر رضوی و کاربردی ‌‌کردن آن‌ها در هویت‌بخشی به اسباب و محصولات کاربردی زندگی راه‌اندازی کرده است که شرکت نان قدس رضوی نیز در این جشنواره حضور پر رنگی دارد.
در گفت و گو با محمد صادق مروارید مدیر عامل شرکت نان قدس رضوی به علت حضور این شرکت اقتصادی در جشنواره هنر رضوان و ضرورت پیوند بین هنر و معماری به کار رفته در بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) با صنعت پرداخته‌ایم.

شرکت نان رضوی در این جشنواره تحت چه عنوان و به چه صورت شرکت کرده است؟
شرکت نان قدس رضوی به دلیل استفاده از نظر طراحان و گرافیست‌های کشوری در باز‌طراحی بسته‌بندی محصولات خود و همچنین با رویکرد حمایت از برگزاری غنی‌تر و با شکوه‌تر این رویداد فرهنگی که برای نخستین بار در آستان قدس رضوی با هدف ایجاد ارتباط بین صنعت و فرهنگ و هنر به صورت حرفه‌ای در حال برگزاری می‌باشد، در این جشنواره شرکت کرده است.

دغدغه و رویکرد شرکت نان قدس رضوی برای حضور در این جشنواره چه بوده است؟
لزوم استفاده از نظرات طراحان و صاحب‌نظران مرتبط با صنعت طراحی و بسته‌بندی سراسر کشور و استفاده بهینه از این موقعیت به منظور ایجاد پیوست فرهنگی در طراحی بسته‌بندی محصولات، از جمله اهداف حضور شرکت نان قدس رضوی در جشنواره هنر رضوان است. از طرف دیگر ضرورت ایجاد ارتباطی بین چگونگی و نوع طراحی بسته‌بندی‌ها با آستان مقدس امام رضا(ع) وجود دارد که تا کنون در طراحی‌های محصولات این شرکت مغفول مانده بود، لذا علی‌رغم اینکه طراحی بسته‌بندی محصولات این شرکت در سال‌های اخیر نسبت به گذشته روند بهتری داشته است، اما این امر دلیل دیگری برای حضور شرکت در این جشنواره بوده است.

به نظر شما پیوند بین هنر و معماری به ویژه از جنس بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) با صنعت چه ضرورتی دارد؟
اگر پیوند بین هنر و معماری از جنس این بارگاه مقدس با صنعت برقرار شود، ناخودآگاه وفاداری بیشتر مصرف‌کنندگان به محصولات صنعت مزبور را به دنبال خواهد داشت، لذا با لحاظ این مطلب که در صنعت نباید از مفاهیم دین و معنوی برای پیشبرد اهداف تجاری استفاده کرد، در مورد محصولات شرکتی همچون نان قدس رضوی که منتسب به آستان مقدس رضوی است، مطالبه و انتظار مصرف‌کنندگان، رعایت این انتساب در تمامی شئون است. در واقع همان گونه‌ای که مصرف‌کنندگان مطالبه حداکثری را در مقوله کیفیت دارند، در نوع و چگونگی طراحی بسته‌بندی محصولات نیز انتظار پیوند و علقه بین هنر و معماری امام رضایی با بسته‌بندی محصولات صنعت مرتبط با آستان امام رضا(ع) را دارند.

نان قدس رضوی چه برنامه‌هایی برای آینده در این حوزه در دستور کار دارد؟
شرکت نان قدس رضوی از اواخر سال 1397 علاوه بر لوگوی زیبایی که از سال‌ها پیش، آن را طراحی و در تمامی بسته‌بندی‌های خود استفاده می‌کرده است، نمادی متناسب با گروه سنی غالب مصرف‌کنندگان خود که کودکان و نوجوانان هستند، طراحی کرده که هم‌خوانی با فرهنگ و هنر رضوی نیز دارد. همچنین این شرکت در طراحی بسته‌بندی‌های خود رعایت بیشتر استفاده از نمادهای اسلامی ملی و توجه بیشتر به ایرانی بودن محصولات را در دستور کار خود قرار داده است.

انتظار و توقع شما از جشنواره چیست؟ امید دارید چه اتفاق‌هایی از دل این جشنواره بیافتد؟
امیدواریم طراحان و گرافیست‌هایی که در این جشنواره شرکت می‌کنند با مد نظر قرار دادن سه اصل انتساب به دستگاه امام رضا(ع)، خوشمزگی محصول و اصالت تولید‌کننده، طرح‌هایی زیبا و کاربردی برای بسته‌بندی محصولات شرکت نان قدس رضوی ارائه کنند.

در خصوص ضرورت همکاری هرچه بهتر نهادهای تابعه آستان قدس رضوی به ویژه در خصوص جشنواره هنر رضوان توضیح بفرمایید.
برای استفاده بهتر از این موقعیت فراهم شده در سطح ملی، از تمامی شرکت‌هایی که به گونه‌ای با مصرف‌کنندگان نهایی در ارتباط هستند، انتظار می‌رفت حضور فعال‌تری در جشنواره هنر رضوان داشته باشند. همچنین از تمامی نهادهای تابعه آستان قدس رضوی این توقع وجود داشت که برای برگزاری با شکوه‌تر این جشنواره نهایت همکاری را داشته باشند.

به نظر شما ارائه خلاقانه محصولات با توجه به ارزش‌های فرهنگی و تاریخی ایرانی اسلامی و سلیقه روز جامعه، چگونه و تا چه حد می‌تواند باعث تقویت رونق تولید کشور شود؟
با توجه به علقه و ارتباطی که مصرف‌کنندگان ایرانی نسبت به فرهنگ و تاریخ خود دارند، یقینا ارائه محصولاتی که این پارامترها در تولید و طراحی آن‌ها لحاظ شده باشد، به دلیل توجه به سلیقه مصرف‌کنندگان موجب رغبت بیشتر آن‌ها در استفاده از چنين محصولاتی شده که طبعا این مسئله رونق تولید را در پی خواهد داشت که البته‌ در این موضوع، رعایت سلیقه مصرف‌کنندگان حتما باید مد نظر قرار گیرد.

لطفا در خصوص ضرورت اجرای هنرهای سنتی و اسلامی در بسته‌بندی محصولات تولیدی در شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان اقتصادی رضوی بفرمایید.
لزوم اجرای هنرهای سنتی اسلامی در بسته‌بندی محصولات تولیدی شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان اقتصادی رضوی کاملا روشن است چرا که آستان مقدس امام رضا علیه‌السلام در طول تاریخ همیشه محمل و خاستگاهی برای بروز و ظهور هنرهای اسلامی و سنتی بوده است، لذا از موسسات و شرکت‌ها انتظار می‌رود استفاده از هنرهای سنتی اسلامی را به ویژه در بسته‌بندی محصولات و ارایه خدمات خود را که وجهه بصری داشته و اولین چیزی است که مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد، مد نظر قرار دهند.

مطالب مرتبط: مدیر عامل نان رضوی : توسعه بیش از پیش بازار فروش محصولات نان رضوی در کشور , با همکاری شرکت نان قدس رضوی پوستر نخستین جشنواره «هنر رضوان» در مشهد رونمایی شد. , رونمایی از آرد بدون گلوتن توسط شرکت نان قدس رضوی , مدیرعامل شرکت نان رضوی از انجام پروژه‌های مختلف تحقیقاتی در واحد تحقیق و توسعه این شرکت خبر داد.

تصاویر مرتبط